e-bergi, ODTÜ Bilgisayar Topluluğu olarak hazırladığımız bir bilgisayar dergisidir. Amacımız bilgisayar bilimleri ve uygulama alanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan insanlara kaliteli Türkçe içerik sağlamaktır. İlk sayımız 1 Nisan 2007'de yayınlanmıştır. e-bergi Aralık 2017'den sonra dergi yerine blog formatında yayınlanmaya başlamıştır.

e-bergi'deki yazılar topluluk üyelerimiz tarafından yazılmaktadır. Ancak dergimiz misafir yazarların yazılarını da kabul etmektedir. Siz de bizimle bilgilerinizi paylaşmak isterseniz yazı taslaklarınızı bize gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz yazıların daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmamış olması gerekir.

e-bergi adı nereden geliyor?

İngilizce'deki "compute" teriminin Türkçe'de tam bir karşılığı yoktur. Bu eksikliği gidermek amacıyla, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim görevlileri tarafından yeni bir Türkçe kök kullanılmaya başlanmıştır. "bermek" olarak düşünülen bu sözcüğün çıkış öyküsü ilk olarak Şubat 1998'de ODTÜ Bilgisayar Topluluğu Bülteni'nde yayınlanmıştır. "e-bergi" adı "bermek" kökünden türetilmiştir. Dergimize bu ismi seçmemizin nedenlerinden biri de "e-dergi" sözcüğünü çağrıştırmasıdır.

Yazıların lisansı

Yazılarımız CC-BY-NC 3.0 lisansı ile korunmaktadır. e-bergi'de bulunan yazıları kaynak göstermek koşuluyla ve kâr amacı gütmeden kullanabilirsiniz.

Kaynak kodu

e-bergi'nin kaynak kodu MIT lisansı altında açıktır. https://github.com/duck2/bergi adresinden koda ulaşabilirsiniz.