Brendan Eich, Mozilla Vakfı’nın kurucularından olup, Javascript’in geliştiricisi olarak bilinir. Kendisi Santa Clara Üniversitesi mezunu olup master derecesini Illinois Urbana-Champagne üniversitesinden almıştır.

![/image/202/ ](/image/202/ "/image/202/ ")

Eich, kariyerinin ilk yıllarında Silicon Graphics’te mikroişlemciler ve ekran kartlarının geliştirilmesinde yazılım geliştirici olarak rol aldı. Kendisi şirket değiştirerek MicroUnity’e geçtiğinde Silicon Graphics’in ortak kurucusu Jim Clark, kendi deyimiyle sıkılmış olacaktı ki, o dönemin en bilindik internet tarayıcısı olan Mosaic’ten daha üstün bir tarayıcı geliştirme hedefiyle Netscape’i Marc Andreessen ile kurdular ve geliştirmeye başladılar. Ekibe 1 yıl sonra katılan Eich, ilk olarak HTTP standartlarının uyarlanmasında görev aldı. Firma Sun ile Java’nın kullanılması üzerine anlaşma gerçekleştirmesinden bir süre sonra Eich’a Scheme’e benzer bir betik(scripting) dili geliştirme görevini verdi. Her ne kadar o dönemlerde Sun tarafından Java yeni üretilmeye başlanmış hızlı bir dil olarak gözükse de yeni başlayanlar için kullanması karışık olabildiğinden ve HTML içerisine direk olarak yazılamadığından genel olarak tercih edilmemekteydi. Bu görev verildiğinde Javascript’in ilk prototipini Netscape’in yeni piyasaya sürülecek tarayıcısına yerleştirmek için 10 günlük bir süre içerisinde bitirmesi gerekiyordu. Bu işi başardı ve o dönemki Netscape yöneticilerinin verdiği isimle Mocha, daha sonra LiveScript ve uygun lisans anlaşmaları sonucunda Javascript ilk kez kullanıcı beğenisine sunuldu ve bir çok geliştiriciden olumlu dönüş alması üzerine geliştirilmesine devam edildi. Sonraki yıllar Javascript’in geliştirilmesi için çalışan Eich çalışmalarını, Netscape’in Microsoft Internet Explorer ile rekabet edebilmek için aldığı bir karar sonucunda ECMA(European Computer Manufacturers Association- Avrupa Bilgisayar Üreticileri Birliği) ile Javascript’in standartlaştırılması üzerine yoğunlaşmıştır. Bu süreç içerisinde kendi yazdığı SpiderMonkey Javascript interpreter’ını yeterli görmediği için yeniden yazmıştır.

Netscape’in Microsoft’a karşı hayatta kalma çabaları sonucunda açık kaynağın gücüyle tarayıcılarının temelini açık kaynak olarak yazacak bir vakıf kurulması kararı itibariyle Brendan Eich’ın da kurucuları arasında bulunduğu Mozilla Vakfı 1996’da kuruldu. Bu vakıf aracılığı ile Netscape 6 yazıldı ancak çok fazla hata barındırdığı için kullanıcılar tarafından talep görmedi. Eich’a göre bunun nedeni rekabet halinde olan ürünleri hızlandırmak amacıyla temelinden yeniden yazmanın fazlaca vakit ve iş gücü kaybı olmasıyla yanlış bir karar verilmesi idi. Bunun üzerine 1998’de Mozilla Vakfı yeniden kurulma ve her şeye başından başlama kararı aldı. İlk oluşturdukları Mozilla ürününün çok kullanılması Eich’a göre piyasanın yeni bir tarayıcı istediğine yönelik bir sinyaldi. Bunun üzerine, Netscape’in düşüşü üzerine Eich’ın baş geliştiricisi(chief architect?) olduğu Mozilla Vakfı Fİrefox isimli tarayıcısını yarattı.

Fİrefox ve Thunderbird’in gelişimini profesyonelleştirmek ve Mozilla’nın ürünlerinden kar elde etmek için Mozilla Vakfı’nın altında Eich’ın CTO’luğunu yaptığı Mozilla şirketi kuruldu. Eich bu şirkette 8 yıl çalıştıktan sonra 2014 yılında Mozilla’ya CEO olarak atanmıştır. Ancak kendisinin gey evliliği karşıtı 1.000$ miktarındaki bağışından dolayı tepki çekmesi üzerine, o anki şartlar altında etkili bir lider olamayacağını düşündüğünü ifade ederek, Mozilla’dan istifa etmiştir.

Eich istifasından sonra, daha güvenli,hızlı,temiz ve iyi bir internet deneyimi amacı güden Brave Software şirketini kurmuştur. Melek yatırımcılardan 2.5 milyon dolar yatırım alan Brave Software bir çok ünlü ismi de kadrosuna katmıştır. Javascript’in ve Mozilla’nın kurucusu Eich’ın bu şirket ile gelecekte neler başaracağı ise bir merak konusu.